Dwarfizmus (DW)

Dwarfizmus

Čo je to zakrpatenie - Hypofyzárny nanizmus ?

Je to vážna, nevyliečiteľná porucha. Trpaslík má zle vyvinutú hypofýzu, čo znamená, že hormóny (napr. rastové), nie sú produkované. Kvôli nedostatku produkcie hormónu štítnej žľazy, majú pomalú činnosť žľazy. Okrem faktu, že títo psíkovia zostanú malí, mnohí sú prenasledovaní rôznymi vedľajšími príznakmi („plechavosť" – resp. zlé osrstenie alebo žiadne, svrbenie, zápaly, nefunkčnosť a poruchy pečene a obličiek, „spomalená“ povaha), pokiaľ nie sú liečení liekmi denno denne.

Rozpoznanie a prítomnosť zakrpatenia v plemene.

Zakrpatenie nemusí byť vždy rozpoznané chovateľom! Mnoho trpaslíkov zahynie počas pôrodu v maternici. A viac ako 90% narodených a živých trpaslíkov zahynie počas prvého týždňa života.
Šteniatka ktoré sú spomalené v raste nemusia byť hneď rozpoznané ako trpaslíci. Po 4 a viac týždňoch si ľudia všimnú, že šteniatko je iné v porovnaní s ostatnými šteniatkami. Zakrpatenie – trpasličí vzrast – je prítomný u plemien ako nemecký ovčiak, saarloos a československý vlčiak.

Testy na DW vykonávajú akreditované laboratória / Vetgen, Laboklin.../ A keď je 1% trpaslíkov v populácii, 18% bude nositeľmi tohto mutovaného génu! A počet prenášačov je v praxi často vyšší ako sa očakáva.

Pomocou jednoduchého testu sa dá stanoviť, či je pes nositeľom tohto génu. Tým pádom už nie je nutné, aby viac psov bolo mimo chovu, pretože je prenášačom. Jedinou vecou je, aby sa nerobili žiadne kríženia - krytia s dvomi prenášačmi tohto zmutovaného génu. Preto dáva zmysel, že testovanie je povinné pre zvieratá, ktoré idú do chovu.

Ak sa chovateľovi narodí šteniatko - trpaslík, môže si ho nechať bez ďalšieho liečenia, nechať ho liečiť, alebo v krajnom prípade, ak trpí utratiť, alebo ho dať na adopciu v Holandsku nadáciou Dutch Dwarfism Foundation, kde dostane potrebnú liečbu. Na Slovensku majú min. 2ja chovatelia doma trpaslíkov.

Prognóza dožitia sa vysokého veku je individuálna. Väčšinou je to 4 - 5 rokov, no sú prípady dožitia sa aj vyššieho veku a dokonca bez liečby.

Zistenia o chorobe:

  • Genotyp N/N - "free" alebo čistý, bez ochorenia
  • Genotyp DW/N - "carrier" alebo nosič, ktorý je však zdravý
  • Genotyp DW/DW - "affected" alebo chorý, postihnutý ochorením.

(N - normal, DW- abnormal)

Ak majú obaja rodičia normálny gén N/N , potomkovia budú tiež "free", N/N

Ak je pes nositeľ N/DW, jeden rodič bol nositeľ a druhý mohol a nemusel byť nositeľom. Teda ak je jeden rodič nositeľ a jeden je "free" N/N, bude polka šteniat "free" N/N a polka "N/DW".

Ak majú obaja rodičia genotyp DW/N, budú potomkovia - polovica nosiči DW/N, štvrtina bude postihnutá dwarfom DW/DW a štvrtina bude "free"N/N.

Samozrejme genetika je komplexná a môže sa stať, že aj po dvoch nosičoch sa nemusí narodiť žiadne postihnuté šteňa alebo naopak viac šteniat, ako je štatisticky dané.

Mgr.Petra Rothbauerová, ChS Tobrok