Odchov šteniat až po predaj

Od pôrodu až po čas odberu sa spolu so sučkou chovateľ stará o šteniatka. Odber je po 7 týždňoch, nie skôr. Po 2 mesiacoch je zase už trošku neskoro, pretože máte už veľmi málo času na socializáciu. Preto pôdu pre majiteľov pripravuje v období 4. - 7. týždňoch chovateľ. Pri väčšom počte šteniatok, môže byť problém a preto je len vhodné, ak mu pomáhajú rodinní príslušníci, kamaráti, či známi.

Vtiskovacia fáza, socializačná fáza

Počnúc 4tým týždňom začína vtiskovanie, teda obdobie, kedy šteňa spoznáva svet svojimi vrodenými pudmi a je poháňané zvedavosťou. Toto je začiatok najintenzívnejšej práce chovateľa so šteňatami. Šteniatka by mali postupne a so zvyšujúcimi sa nárokmi spoznávať svet okolo, teda socializovať sa. Spoznávať nové povrchy, zvuky, predmety, cudzích ľudí. Musia nadviazať kontakt s inými ľuďmi, nie len s chovateľom a učiť sa, ako sa majú chovať. Rovnako postupne spoznávať iných psov a zvieratá. Chovateľ je sprostredkovateľ a opora pre šteňatá. Ukáže šteniatkam niečo nové. Sučka slúži ako pomocník, pretože ak sa nebojí ona a chová sa prirodzene, budú šteniatka opakovať jej chovanie. Chovateľ pripravuje pôdu pre budúcich majiteľov a teda šteniatka privykať na najrôznejšie situácie, výcvik a výchovu, pomôcky ako sú kefa na česanie, strihanie pazúrikov, kontrola chrupu a podobne.

Šteňatá sa začínajú venči samé a sučka ich už málokedy čistí. Je teda na mieste vytvoriť základy hygieny a vyprázdňovania sa na jedno miesto. Ak sú vhodné teplotné a poveternostné podmienky začína chovateľ s postupným púšťaním šteniatok do výbehu, kde sa budú samé venčiť. Potrebné je tento pravidelne čistiť a dodržiavať hygienu. 

Na základe zistených informácií z testov povahy a vlôh musí chovateľ v tomto období rozvíjať schopnosti šteniatok. Bolo by nesprávne predať šteniatko s vysokým nadaním na prácu niekomu, kto cvičiť a pracovať so psíkom nechce. Tiež dať šteniatko s vynikajúcim exteriérom niekomu, kto o výstavy nemá záujem. Majiteľov je potrebné vyberať s prihliadnutím na vlohy šteniatka, aby ich on ďalej rozvíjal.

Okrem návštevy veterinára pre kontrolu vrhu vám tento odporučí aj podanie odčervovacej pasty. Tá sa podáva medzi tretím a štvrtým týždňom. Šteňatám sa podáva mierne hladným, nie úplne, teda asi dve hodiny po najedení. Toto sa opakuje v pravidelných intervaloch podľa návodu danej odčervovacej pasty.

Socializácia pred odberom

Jedna z najdôležitejších vecí, ktoré ovplyvnia šteniatko na celý život je práve správna socializácia v rannom veku. Ako chovateľ máte zodpovednosť pripraviť šteniatko na jeho život aj na dedine aj v meste. Úloha je to neľahká, hlavne ak je šteniatok veľa a vy ste na to sami. V takom prípade požiadajte svojich známych, rodinu a kamarátov. Po treťom týždni prijímajte návštevy, rôznych typov ľudí, aj deti (pozor, nie deti, ktoré by šteniatkam ublížili!!!), všetko musia byť pozitívne ladené situácie. Na dvor, kde sú šteniatka pustené, dajte predmety šuchotavé, lesklé, hučiace, pískacie... Ukážte im dom aj zvnútra. Spolupracujte hlavne s matkou, ktorá toto všetko pozná a správa sa v danej situácii kľudne a vyrovnane. Šteniatka to od nej preberú. Pamätajte - nepreťažte šteniatka priveľkými aktivitami, všetko s rozumom a postupne. Platí pravidlo socializujte krátko ale často.

Šteniatka privykajte na:

 • obojok, nechajte ich vláčiť za sebou vodítko,
 • kefu, česanie, prezeranie zúbkov, u psíkov semenníkov, postavenie do výstavného postoja, prehliadku u veterinára. Všetky tieto úkony robte najprv vy a potom nechajte šteniatko prehliadnuť inými osobami a nakoniec úplne cudzími.
 • šteniatka berte do domu a postupne im ukazujte televízor, umývačku riadu, mixér, vysávač, rádio,...
 • šteniatka privykajte na chodenie po rôznych terénoch, nie len tráva, betón ale v obmedzenom množstve ich vezmite na dva - tri schodíky, naklonené plochy, tunely, šuchotavé povrchy,... (pozor na klzké parkety a linoleum! nerobia dobre kĺbom šteniatok!)
 • okrem matky zoznamujte šteniatka aj s inými psami, ktorých poznáte - majú vyrovnanú povahu, sú zdraví a neublížia im - negatívna skúsenosť by mohla byť veľmi na škodu
 • privykajte šteniatka na rôzne zvuky a hluky - delobuchy, padnutý hrniec,...
 • ukážte šteniatku auto, pokúste sa ho do neho naložiť a s postupom času aj naštartovať, okrem toho ak máte možnosť autobusy, trúbiace autá, cyklistov a hluk ulice
 • privykajte šteniatka na uzatvorené priestory ako klietka, či voliéra
 • skúste šteniatka zoznámiť aj s inými zvieratkami podľa vašich možností - hydina, vtáci, zajace, srny,...
 • ukážte šteniatkam veľké objekty, kontajnery,... všetko možné čo vás napadne.

Ak chovateľ má ambície na odchov pracovných a športovo založených psov, mal by sa venovať rozvoju všetkých zmyslov šteňaťa a zamerať sa hlavne na:

 • kontakt s ostatnými členmi svorky - silný svorkový pud vlčiakov je veľmi dobrý základ. Na chovateľovi je, aby toto rozvíjal, aby sa šteňa naučilo sa samo zoznamovať s členmi svorky. Vzhľad člena svorky pritom zohráva rovnako významnú úlohu. Je jasné, že obraz svojho druhu - matka, súrodenci si zapamätá ľahko. Na chovateľovi je potom ukázať mu a zoznámiť ho s inými druhmi, ktoré má šteňa akceptovať ako člena svorky. Zamerať by sa mal chovateľ na okruh ľudí, nie veľmi široký ak chce psa obranára (pes patriaci všetkým nie je dobrý obranár) a nie veľmi úzky napr. len na jedného človeka (pes fixovaný na jednu osobu bude reagovať na cudzích neprimerane, bez záujmu kontaktu). Základom je denný kontakt šteňaťa s človekom, oboch pohlaví, rôzneho veku, v rôznych situáciách, bez negatívnych skúseností a s narastajúcim vekom vyžaduje chovateľ samostatné riešenie problému šteňaťom.
 • kontakt s vonkajším svetom - šteňa, ktoré si ľahko spája situácie, nepociťuje strach k predmetom a osobám má vysoké predpoklady pre výcvik a prácu. V období medzi 4.-7. týždňom je nutné rozširovať základňu vnemov. šteňa sa musí pohybovať v prostredí, ktoré nie je izolované, ale socializované podľa vyššie uvedených pravidiel. Prostredie, v ktorom sa pohybuje má byť pestré a s vyšším vekom náročnejšie. Strach a neistotu treba systematicky odbúravať a povzbudzovať k nebojácnosti.
 • koristnícky pud - rozvíja sa okolo 4.týždňa spolu s loveckým pudom a pudom sebazáchovy. Prirodzený pud ulovenia koristi rozvíjame hrou a učíme psa zadržať korisť na povel. So psom sa hráme s handričkami a prispôsobujeme stavu chrupu - mliečne zuby sú veľmi krehké. Hra by mala byť veselá, napínavá, plne stimulujúca šteňa a ukončená hneď po dosiahnutí cieľa.
 • reakcia na záťaž - pes reaguje na záťaž stresom a výsledkom je obrana alebo útek. U šteniat je reakciou útek, u dospelého psa je toto však nežiaduce. Je nutná istá dávka odvahy a agresie nasmerovanej proti nepriateľovi. Šteňatá sa správne naučia reagovať na stres odpozeraním chovania sa matky.

Aj keď šteniatka predávate "len" na dedinu na dvor, socializujte ich a pripravujte na život, neskôr nebudú mať problém a veľmi im uľahčíte život a samozrejme aj novým majiteľom, ktorí v socializácii musia pokračovať. Pri správnej socializácii a prístupe šteniatka nebudú mať veľký problém a postupne sa naučia správne reagovať, no i tak budú medzi ich povahami väčšie či menšie rozdiely. V určitom období - medzi 5.-6. týždňom je možné spraviť povahové testy šteniatok.

Pri normálnom kŕmení sučkou dochádza k odstavu šteniat okolo 3.týždňa, kedy je vhodné ponúkať šteňatám aj alternatívu. Do väčšej plytkej misky vlažnú kašovitú stravu. vhodná je napr. redšia krupičná kaša, mierne sladená s trochou masla a žĺtka. Množstvo je zvolené tak, aby ho šteniatka skonzumovali do 6 minút. Zvyšok odoberieme ale väčšinou ho zožerie fena.

Do takejto stravy, ktorú ponúkame trikrát denne môžeme hneď druhý deň prikrmovania primiešať tavený syr, tretí deň mleté kúsočky kuracieho alebo hovädzieho mäsa. Od štvrtého dňa môžeme množstvo kaše uberať a pridávať tuhšiu stravu. Môžeme použiť rozvarenú ryžu, cestoviny, rohlík, varená zelenina. Pri výbere sa orientujeme na kvalitné mäso, pomer bielkovín má byť na začiatku až 2/3 z celého množstva stravy. Riedka kaša je najmenej vhodná, pretože si šteňatá preplňujú žalúdok vodou a nezostane im miesto pre kvalitné mäso.

Zvyšky stravy po nažratí odoberáme a nenechávame k dispozícii šteňatám. Pri kŕmení ich sledujeme, či sa dostalo všetkým rovnako a sledujeme aj hmotnosť šteniat.

Od 8.týždňov je kŕmenie 4 - 5 krát denne ideálne a posledná dávka by mala byť medzi 21.00 - 22.00, aby mohli šteňatá v kľude tráviť. K dispozícii musia mať vždy vodu, nie veľmi studenú. Na napitie nie je vhodné kravské mlieko, pretože zanecháva bielkovinový povlak v tlame. Aj po kojení sa šteňatá napijú čistej vody. Kravské mlieko rovnako spôsobuje hnačky, pretože šteňatá nevedia tráviť laktózu.

Vybavenie všetkých náležitostí - preukaz pôvodu, zápis šteniatok,...

Ako chovateľ máte povinnosť oznámiť narodenie šteniatok poradcovi chovu a majiteľovi krycieho psa. Poradca chovu vám oznámi dátum kontroly vrhu. To znamená, že príde skontrolovať celý vrh - jeho vyrovnanosť, zdravotný stav sučky, vašu starostlivosť o šteniatka a podmienky, v akých ich chováte. Poradca vám vyhotoví záznam o kontrole, ktorý neskôr bude uvedený aj v prihláške o zapísanie vrhu do plemennej knihy. Hrubé nedostatky zo strany chovateľa môžu byť riešené klubom a postihmi. Napr. nevyhovujúce podmienky držania psov, podvyživenie sučky,... Originál zápisu s kópiou, fotokópia preukazu SPZ s nalepenou známkou za príslušný rok sa zašlú na SPZ, Štefánikova 10, Bratislava so žiadosťou o vystavenie PP pre štence, ktoré sú uvedené v prihláške na zápis šteniat.

V tomto veku sa šteniatka označujú mikročipom. Do nedávna sa u nás praktikovalo tetovanie šteniat. Avšak konečne klub rozhodol, že šteňatá narodené od 01.01.2012 sa už len čipujú. Je to výhra nie len pre šteniatka - tetovanie je omnoho bolestivejšie ako zavedenie mikročipu ale hlavne tetovanie je v priebehu pár mesiacov nečitateľné! Čip pomáha pri identifikácii psa na bonitácii, pri prechode hraníc, pri strate,... Tetovanie sa robilo u veterinára a spravidla sna koži slabín. Tetovanie do ucha sa neodporúča, nakoľko môže poškodiť chrupavku a poškodiť správny vývoj a postavenie ucha. Záznam o čipovaní sa pripojí k žiadosti o zápis šteniat do plemennej knihy. Čip obsahuje jedinečné, 12 miestne číslo. Je veľký 12*2mm valček, z ktorého sa údaje nedajú zmazať. Každý kód začína kódom krajiny pôvodu psa a potom nasleduje samotné číslo psa. Obavy pred "putovaním" čipu po tele sú vylúčené jeho stavbou. Kód je možné prečítať len špeciálnymi čítačkami. Čip je vždy umiestnený na ľavú stranu krku psa. Zavádza sa injekčne, je síce nepríjemná a pes môže kňučať, avšak bolesť je podobná ako u bežnej injekcie. Súčasťou čipovania je aj samolepka s číselným kódom, ktorý nalepíme do preukazu pôvodu, Pet passu, či do zápisu šteniat. Možnosti čítania sú obmedzené vlastníctvom čítačky, avšak ani u tetovania to nebolo jednoduché. To sa rozmazávalo a niekedy nebolo vôbec viditeľné a čitateľné. Čipovanie má každopádne svoju budúcnosť v kynológii.

Dôležitou súčasťou je aj vybranie mena pre šteniatka. Momentálne platí pravidlo len jedno meno pre meno chovateľskej stanice. Toto pravidlo by však malo byť na môj podnet zrušené. Meno by malo byť jednoduché, ľahko vysloviteľné aj pre slovensky nehovoriacich. Nie je nič horšie ako komplikované meno, ktoré neviete napísať do jedného riadku a tobôž nie vysloviť. Ide síce len o meno v preukaze pôvodu - psíka si majitelia môžu volať ako chcú, ale malo by to byť meno, ktoré sa k psovi, plemenu a k názvu chovateľskej stanice hodí.

Výber vhodného majiteľa, odber z pohľadu chovateľa

V tomto období, keď už sú šteniatka na svete (samozrejme aj skôr) sa hromadia záujemcovia o šteniatko. Je nutnosťou vyselektovať vhodných a nevhodných.

Absolútne vylúčiť ľudí:

 • ktorí chcú psa bez preukazu pôvodu alebo psov množia bez preukazu pôvodu,
 • sú veľkochovateľmi - nebudú mať čas na výchovu a výcvik ČsV a pes sa stane továrňou na šteniatka,
 • výkupcovia šteniatok alebo 3 osoba - sprostredkovateľ a vy ozajstného majiteľa nikdy nespoznáte,
 • vôbec nemajú záujem o nasledujúci kontakt s vami, o zasielanie info o psíkovi,
 • nemajú vyhovujúce podmienky na držanie plemena, finančné, priestorové, časové, nie všetci členovia súhlasia so psom, choroby alebo iné prekážky v bezstresovom držaní veľkého psa.
 • nesedia vám akokoľvek k plemenu, máte pochybnosti o pravdivosti ich slov, chcú psa ako doplnok k domu a podobne.

Vyhovujúci majitelia:

 • vedia, do čoho idú - majú preštudované základy správania sa vlčiakov, majú prehľad,
 • sú pripravení nasledovať rady chovateľa,
 • sú pripravení venovať sa športom, výcviku, výstavám, ak ich o to ako chovateľ požiada a budú sa venovať tomu, čo psíka bude baviť,
 • sú ochotní ho zdravotne vyšetriť, nemajú problém pozvať vás na kontrolu, ako sa šteniatko má.

Samozrejme mnoho iných vecí značí dobrého a zlého majiteľa. Určite zažijete ako chovateľ veľa telefonátov, možno prosíkov od ľudí, ktorí veľmi túžia po plemene, ale nevedia, čo je zač, nemajú na neho denne toľko času, koľko si vyžaduje a podobne. Vhodné je spraviť si poradovník, kde si budete písať záujemcov a z nich potom vyberiete tých naj. Nezabúdajte na dohodu s majiteľom krycieho psa - ten si buď určuje cenu krytia alebo cenou krytia je šteniatko z vrhu, tým sa stáva prvým v poradovníku.

Chovateľ by mal z už vyselektovaných nových majiteľov pozvať na osobnú návštevu po 3.týždni (ideál je 5.týždňov a viac) života šteniatok, aby zistil, či sú naozaj vhodnými majiteľmi (telefón a mail znesú klamstvo, ale osobný kontakt je na nezaplatenie). Osobným kontaktom zistíte, ktoré šteniatko sa ku ktorému majiteľovi hodí povahovo, aj keď on možno by chcel iné, vy mu viete najlepšie poradiť, či je šteniatko povahovo pre neho vhodné alebo nie. Nádejnému majiteľovi ozrejmíte niektoré zásady výchovy a výživy,... Na návštevy by nemala chodiť celá rodina, hlavne ak má nový majiteľ malé deti. Šteniatka vyberá majiteľ v tichosti. Prezrie si ich pri hre, jedení, cudzích zvukoch.

Deň odberu si stanovte podľa toho, či už sú šteniatka dostatočne samostatné a pripravené k odberu. Niektorí chovatelia predávajú šteniatka v 5.týždňoch, čo je priveľmi skoro! V 7 - 8 týždňoch je to ideálne. Orientujte sa podľa jedincov a toho, ako je ktorý vyspelý a samostatný.

Ak už je jasné, ktoré šteniatko bude komu patriť a nastal deň odberu je možné ho zorganizovať hromadne - teda pozvete si všetkých nových majiteľov naraz v jeden deň, alebo podľa toho, ako to vyhovuje novým majiteľom - niekto v daný deň nemôže alebo ho čaká náročný týždeň v práci a on sa nebude môcť 100% venovať prvé dni len šteniatku. V tento deň dajte šteniatkam len 1/3 kŕmnej dávky, najlepšie je odber ráno, pred obedom. Šteniatka by sa mali pred cestou do nových domovov riadne vyvenčiť, no vodu im nechajte v neobmedzenom množstve. 

Po príchode nových majiteľov, nechajte dané šteniatko s vami pobehovať po dome, dvore a vy zatiaľ vybavte všetky "papierovačky". Oboznámte majiteľa o spôsobe doterajšej výživy, ktorú mu napíšete na papier alebo do brožúrky, spíšete hlavné návyky šteniatka, spôsob výchovy, výcviku,... Čo všetko do brožúrky napíšete, je na vás. Následne skontrolujete dané šteniatko spolu s novým majiteľom, hlavne zostúpené semeníky u psíkov, skus, či šteniatko pôsobí zdravo a nemá žiadne problémy. Následne si zapíšete údaje nového majiteľa do kúpno-predajnej zmluvy, ktorú si bod po bode prečítate spolu s novým majiteľom, vysvetlíte mu všetky jej body, kde jeden hovorí práve už o spomínanej prehliadke šteniatka a o jeho zdravotnom stave a spoločne ju podpíšete. Jeden originál je váš a jeden nového majiteľa. Upozornite nového majiteľa, že táto zmluva je právne vymáhateľná aj napriek tomu, že nie je overená notárom - mnoho ľudí si myslí, že je to len kus papiera, ale je to vaša ochrana, ak by nový majiteľ trápil šteniatko v zlých podmienkach v rozpore so zákonom o držaní zvierat a pod. Okrem zmluvy vypíšte preukaz pôvodu psa. Ako chovateľ majte dopredu všetky náležitosti pripravené v zložke, ktorú majte archivovanú v prípade potreby.

Ako darčeky pre nových majiteľov a šteniatko môžete poskytnúť:

 • kúpno-predajnú zmluvu
 • brožúrku s informáciami o šteniatku, jeho kŕmení, ideálne je, aby bola písaná vami,
 • vzorku krmiva, ktorým bolo kŕmené, prípadne nejaké pamlsky, (nedávajte k šteniatku krmivo, ktoré nepozná, hnačky sú pre nového majiteľa len príťažou a bude mať hlavu plnú starostí, ak šteniatko krmivo nepozná, radšej nech dostane len vzorky, nie celý mech)
 • hračku ako sú loptičky, pískacie hračky,...
 • obojok, vodítko, výstavné vodítko,...
 • handričku alebo predmet napáchnutý pachom matky a súrodencov na prvé dni v novom domove,
 • tlačivá, ktoré bude na začiatku nový majiteľ potrebovať - členstvo v klube,...
 • všetky potrebné dokumenty navyše ako sú RTG výsledky rodičov,
 • schéma absolvovaných vyšetrení veterinárom, podávané lieky, vakcíny, odčervovacie procedúry a odporúčané a povinné veterinárne prehliadky a procedúry pre nasledovné obdobie (napr. nie všetci veterinári píšu do očkovacieho preukazu alebo EU pasu odčervovanie a druh odčervovacej látky),
 • CD alebo DVD s fotografiami alebo videom šteniatok, matky a otca,...

Samozrejme, všetky hore uvedené body sú dobrovoľné a záleží na chovateľovi, ako ku chovu a šteniatkam pristupuje. Veľa darčekov nemusí značiť dobrého chovateľa, ale ak vám chovateľ hneď po príchode vtlačí papiere do ruky a šteniatko a zavrie dvere pred nosom, nie je to tiež v poriadku... Mnohokrát je pre majiteľa viac socializované šteniatko, ktoré sa vie chovať, ako auto plné darčekov, ale plaché zvieratko, ktoré je vystresované z nových vecí. Asi najväčším darčekom je teda vaša práca pred predajom a chovateľský servis po predaji šteniatka.

V ideálnom prípade majiteľovi odovzdajte všetky darčeky a náležitosti šteniatka, prípadne si ho so šteniatkom pred odchodom odfotografujte na pamiatku. Cenu šteniatka zaplatí nový majiteľ pri odbere buď v plnej výške, na splátky - majte v zmluve presne rozpísaný splátkový kalendár, alebo doplatí cenu šteniatka po odčítaní zálohy. Záloha sa platí dopredu a činí prevažne 1/10 ceny šteniatka. Rozlúčte sa so šteniatkom, nechajte súrodencov a hlavne matku rozlúčiť sa, a potom už nadíde tá smutná chvíľa pre vás rozlúčiť sa a šťastná chvíľa pre majiteľa - odnesie si svojho drobca domov.

Majte pripravený telefón hlavne prvé hodiny a dni po predaji, kedy vás budú nový majitelia kontaktovať, aby ste im pomohli. Často ide o maličkosti, avšak pre nového majiteľa sú prvé dni ťažké, uľahčíte mu to aspoň povzbudivými slovami.

Mgr.Petra Rothbauerová, ChS Tobrok