I keď je plemeno československý vlčiak mladé a relatívne zdravé, predsa sú len choroby ,na ktoré je náchylnejšie a ktoré sa u neho vyskytujú.
Z tých "bežnejších" pre veľké plemená je "dedičstvom" po nemeckom ovčiakovi náchylnosť na dyspláziu, hlavne bedrového kĺbu. Práve toto ochorenie sa sleduje pri vlčiakoch obzvlášť a je podmienkou uchovnenia jeho diagnostikovanie - RTG snímok, ktorý určí stupeň dysplázie. Na Slovensku sú momentálne do chovu uznané len psy so stupňom 0 a 1, resp. A 0/0 - B 1/1.
Z ďalších ochorení je prítomnosť génu dwarfizmu, tzv. zakrpatenia. Pri spárení dvoch pozitívnych rodičov na dwarfizmus, sa narodia šteňatá postihnuté týmto ochorením. Toto ochorenie spôsobuje zastavenie rastu šteňaťa, zastavenie rastu jeho orgánov a chybnú funkčnosť orgánov a nutnosť liečenia. Vyšetrenie z krvi na toto ochorenie je podmienkou chovnosti v SR.
Degeneratívna myelopatia je ochorenie miechy, ktoré vedie k ochrnutiu psa a je pozostatkom po ovčiakoch, pri ktorých sa toto ochorenie vyskytuje. Vyšetrenie z krvi na toto ochorenie je podmienkou chovnosti v SR.
Je nutné poznamenať, že s novou technikou a diagnostikou sa skôr či neskôr vyskytnú nové ochorenia, ktoré budú strašiakom pre chovateľov a majiteľov. Každý chce predsa zdravé psy. Testovaním sa dá mnohé dosiahnuť, ale nie vyradzovaním z chovu. Využitím týchto vedomostí môžu chovatelia pristupovať zodpovedne ku výberu jednotlivých párov. Práve široký genetický základ je dôležitý pri málopočetnom plemene, akým ČsV je. Ochorenia nie sú novinkou! Boli tu od začiatku chovu ČsV a to, že sa objavili teraz je len tým, že vznikla príležitosť psov testovať a zistiť, ako je to s ochorením v populácii.
Mgr.Petra Rothbauerová, ChS Tobrok